Redefinicja II wojny światowej

Andrew Nagorski, amerykański pisarz szkockiego pochodzenia, syn polskich emigrantów, jest obecnie przewodniczącym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która zajmuje się finansowaniem programów stypendialnych oraz zachowaniem dziedzictwa polskiego i utrwalania efektów transformacji ustrojowejGwóźdź do trumny III Rzeszy

Andrew Nagorski, amerykański pisarz szkockiego pochodzenia, syn polskich emigrantów, jest obecnie przewodniczącym Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która zajmuje się finansowaniem programów stypendialnych oraz zachowaniem dziedzictwa polskiego i utrwalania efektów transformacji ustrojowej. W swojej pracy reportażysty Nagorski, wieloletni korespondent “Newsweeka” skupia się na mechanizmach nazistowskich, kręgu pomocników Hitlera oraz samej figurze wodza, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej. W najnowszej publikacji “1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę” (https://www.taniaksiazka.pl/1941-rok-w-ktorym-niemcy-przegraly-wojne-andrew-nagorski-p-1312938.html) skupia się na szeregu błędnie podjętych decyzji, które tak naprawdę doprowadziły do upadku III Rzeszy, druzgocącej przegranej, a nawet rozpoczęciu Zimnej Wojny. Co ciekawe, autor zaznacza, że wojna powinna się zakończyć cztery lata wcześniej, niż faktycznie miało to miejsce.

Autor ustala 1941 rok jak najważniejszy punkt zwrotny polityki Hitlera, ale nie zapomina o tym, by cofnąć się do wydarzeń z rozpoczęcia wojny. Tu opiera się głównie na sytuacji polskiej oraz działalności rządu polskiego na uchodźstwie. Temat jest mu o tyle bliski, że jego dziadek, Zygmunt, pracował w tymże rządzie. Autor, chcąc za wszelką cenę zachować jak największy obiektywizm, dociera do żyjącej jeszcze 103-letniej Walentyny Janty-Połczyńskiej, która była osobistą sekretarką generała Sikorskiego. Tłumacząc zawiłości polityczne i historyczne wprowadza w temat nawet osoby nieobeznane z przebiegiem II wojny światowej. Zwraca też uwagę na wielką rolę Polski w korelacji wielkich mocarstw między sobą.

Za dużo złych decyzji


W publikacji pokazane są poszczególne wydarzenia z kilku perspektyw; polskiej, nazistowskiej (oczami Hitlera), sowieckiej (Stalin), brytyjskiej (Churchill) oraz amerykańskiej (Roosevelt). Wbrew powszechnym opiniom historyków to wcale nie wydarzenia z 1943 roku całkowicie przekreśliły możliwość nazistowskich Niemiec na wygraną. O wszystkim zadecydowały wydarzenia mające miejsce dwa lata wcześniej, a punktem kulminacyjnym okazał się atak na Moskwę. Hitler, przekonany o tym, że zdobycie sowieckiej stolicy to tylko formalność srogo się przeliczył. W dodatku, w bardzo odważnym stylu zaczął kierować groźby ataku w stronę USA. Kiedy zimą 1941 roku wojska niemieckie zostały pokonane pod Moskwą, Amerykanie przyłączyli się do wojny, a dzięki temu Brytyjczycy otrzymali potężnego sojusznika, losy nazistów były mniej więcej policzone.

Autor cały czas trzyma się prawdy historycznej, ale pozwala sobie też na osobiste wycieczki względem Hitlera. Uznaje go za dowódcę, którego zgubiło własne ego, który był zbyt pewny siebie. Bardzo ciekawym jest spojrzenie Nagorskiego na ekspansję Holocaustu, która zgrywa się w czasie z przegraną na kilku frontach.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com