Oferta, której nie możesz odmówić

Ojciec Chrzestny. Trylogia Mario Puzo jest znany za sprawą ekranizacji Francisa Forda Coppoli, który rozsławił na całym świecie historię rodu Corleone

50-lecie książki

Ojciec Chrzestny. Trylogia Mario Puzo jest znany za sprawą ekranizacji Francisa Forda Coppoli, który rozsławił na całym świecie historię rodu Corleone (https://www.taniaksiazka.pl/ojciec-chrzestny-trylogia-mario-puzo-p-1302421.html). Z okazji okrągłego jubileuszu publikacja pojawia się w Polsce w nowym wydaniu, poszerzonym o wstęp reżysera, a w skład trylogii wchodzą opowiadania “Ojciec chrzestny”, “Sycylijczyk” oraz “Ostatni Don”. Każda z nich wciąga czytelnika bez reszty w krwawy świat mafii, ale też oddania rodzinie, więzów krwi i przede wszystkim odwiecznej potrzeby zemsty.

Vito Corleone, tytułowy ojciec chrzestny, jest szefem jednej z sześciu rodzin mafijnych, które funkcjonują na terenie Nowego Jorku. Jest konsekwentny w swoim działaniu, rządzi żelazną ręką i nie znosi sprzeciwu. Bohater jest postacią wielowymiarową, z jednej oddaną bez reszty kodeksowi moralnemu, którego wymaga, z drugiej szantażystą i mordercą, który nie pozwoli sobie na najmniejsze podejrzenie o zdradę jego wartości. Pewnego dnia ktoś składa Vito propozycję udziału w niezwykle lukratywnym biznesie, dotyczącym handlu i szmuglowania narkotyków. Corleone, od zawsze przeciwny tym używkom stanowczo odmawia, przez co wplącze się w nie lada zatarg z sycylijską mafią. Sytuację będzie mógł uratować wyłącznie Michael, jego syn, który zawsze stronił od biznesów ojca, dzielnie walczył za kraj i był przykładnym obywatelem.

Diametralna zmiana

Okazuje się, że Michael, pomimo sprzeciwu, nie będzie potrafił uciec przed przeznaczeniem i przejmie schedę po ojcu. Jego natychmiastowa zmiana będzie widoczna gołym okiem, również w sposobie prowadzenia interesów. Zasadnicza różnica pomiędzy ojcem i synem polega na tym, że Vito wszystko co robił, robił dla dobra rodziny. Jego syn najsilniej ukochał jednak pieniądze i władzę, co szybko doprowadzi go do zguby. Dwuletni pobyt na Sycylii przeniknie jego kręgosłup moralny i odwróci priorytety, w dodatku tworząc z Michaela kogoś, kim sam wcześniej gardził.

Po Michaelu przychodzi kolej na Domenico, który za wszelką cenę stara się przywrócić normalny obrót spraw w rodzinie. Wszystkie biznesy należące do rodu Corleone stara się zalegalizować, a wszystkich członków rodziny uczynić pełnoprawnymi obywatelami Ameryki. Jego działania okażą się daremne, bowiem piętno grzechów, ciążące od lat na rodzinie nie pozwolą na ten krok. Mało tego, nigdy do końca nie pozwolą wydostać się ze schematu działania i załatwiania spraw, które wiele lat wcześniej ułożył Vito.

Każdy z bohaterów jest bardzo dobrze rozpracowany, w najdrobniejszych detalach. Wraz z nimi rozumiemy każdy ich krok, odczuwamy rozterki wewnętrzne i zastanawiamy się nad zasadnością podejmowanych działań. Książka, poza silnym ładunkiem kryminalnym i wartką akcją, niesie za sobą morał o tym, że nie da się uniknąć swojego przeznaczenia, a to, co wynosimy z rodzinnego domu jest w nas silniej zakorzenione niż kiedykolwiek zdawaliśmy sobie z tego sprawę.

Tree obraz autorstwa freepik - www.freepik.com